En komplet guide til AI-videogendannelse

November 12, 2025Ashley Mae

Generelt set skal du gendanne gamle optagelser for bedre at bevare værdifulde minder eller historiske optegnelser. For eksempel kan nogle gamle videoer indfange værdifulde øjeblikke, der ikke kan genopleves. Videogendannelse kan bringe disse minder tilbage til livet med forbedret klarhed og kvalitet. Uanset årsagen kan du stole på, når du vil gendanne gamle videoer og gendanne detaljer. AI-videogendannelse værktøjer. Sammenlignet med traditionelle metoder tilbyder de en mere effektiv og præcis måde at forbedre kvaliteten af ​​dine videoer på.

AI-videogendannelse

Del 1. Hvad er AI-videogendannelse, og hvordan fungerer det

Bemærk, at denne artikel ikke omhandler fysiske medier som VHS-bånd. Videogendannelse er processen med at forbedre kvaliteten af ​​gamle, forringede videoer. På grund af lav opløsning, sløring, komprimering, formatbegrænsninger og andre faktorer er det nødvendigt at gendanne gamle videoer for at forbedre deres kvalitet. AI-videogendannelse er processen med at styrke gamle videoer ved hjælp af kunstig intelligens. Denne proces bruger avancerede AI-algoritmer og deep learning-teknologier til at løse almindelige problemer såsom støj, ustabilitet, lav opløsning, farvefalmning og mere.

Hvordan fungerer AI-videogendannelse

AI-videogendannelse indeholder typisk videoanalyse og forbedrede trin. Den bruger AI til at analysere din gamle video billede for billede og identificere specifikke områder med forringelse. Derefter vil AI-algoritmer starte relaterede forbedringsoperationer. Som nævnt ovenfor vil det effektivt fjerne støj og korn, opskalere opløsning, forbedre billedstabilitet, justere farve, lysstyrke og mætning og endda generere mellembilleder mellem eksisterende for at udglatte videoen.

Del 2. Top 8 AI Video Restoration Software anbefalinger

AI-videogendannelse kan hjælpe dig med at gendanne videodetaljer, øge opløsningen, forbedre klarheden, forbedre kvaliteten og opnå bedre bevarelse. Endnu vigtigere er AI-drevet videogendannelse.

Der tilbydes mange AI-videogendannelsesværktøjer, der hjælper dig med nemt at gendanne gamle optagelser. Med så mange muligheder tilgængelige, herunder gratis online videoforbedringsværktøjer og professionelle desktopprogrammer, kan det være svært at finde den rigtige hurtigt. I betragtning af det introducerer denne del dig til fem af de bedste kandidater.

VidHex - Bedst til specialiserede AI-modeller til videogendannelse

VidHex er den bedste restaureringssoftware designet til at forbedre kvaliteten af ​​videoer ved hjælp af AI. Den bruges primært til at forbedre gamle, slørede, pixelerede og forskellige videoer i lav opløsning. Den kan hjælpe dig med at gendanne gamle videoer og få deres detaljer tilbage på både Mac og Windows PC. Denne AI-videorestaureringssoftware tilbyder adskillige AI-drevne værktøjer til sort-hvid-farvning, SDR-til-HDR-konvertering, farveforbedring, billedinterpolation, videostøjreduktion og mere.

Vidhex-grænseflade
iPhone Unlocker

117,882Downloads

VidHex videoforbedring

  • Tilbyder flere AI-modeller skræddersyet til forskellige restaureringsopgaver
  • Gendanner automatisk farve, skarphed og detaljer
  • Understøtter en bred vifte af opløsninger og formater
  • En intuitiv arbejdsgang, der er egnet til både nybegyndere og eksperter
  • Brug af batchbehandling til at gendanne flere videoer hurtigere
Gratis downloadTil Windows

Sikkert100 % sikker. Ingen annoncer.

Gratis downloadTil macOS

Sikkert100 % sikker. Ingen annoncer.

Topaz Video Enhance AI - Bedst til professionel reparation og restaurering af gamle videoer

Topaz Video AI er en berømt videoforstærker, der kan hjælpe dig med at forbedre og gendanne videokvalitet. Ligesom Filmai lader den dig nemt opskalere gamle videoer til højere opløsninger, reducere støj, skærpe kanter og optimere farve og lysstyrke. Den bruger avanceret AI til at generere restaureringsresultater af høj kvalitet. Topaz Video AI kræver dog en kraftig computer for optimal ydeevne. Som et professionelt AI-videogendannelsesværktøj koster Video AI $299.

Topaz Video AI Restoration Tool

FORDELE

  • Enestående kvalitet af reparation og forbedring af gamle videoer ved hjælp af AI.
  • Tilbyder adskillige AI-modeller til forskellige restaureringsaktiviteter (fjernelse af sløring, støjreduktion, opskalering).
  • Giver kvalitetsresultater, der kan sammenlignes med professionel videoreparation, inklusive farvekorrektion og funktioner, der gendanner detaljer.
  • Understøtter op til 8K opløsninger og batchbehandling.

ULEMPER

  • Kræver en avanceret GPU.
  • Engangsprisen er relativt høj.
  • Længere behandlingstid på ældre systemer.

Audials Vision – Bedst til AI-gendannelse af video og forbedring af ansigtsdetaljer

Audials Vision forbedrer primært videokvaliteten ved hjælp af forskellige AI-teknikker. Det kan fungere som videogendannelsessoftware til at øge opløsningen til 1080p HD eller 4K. Derudover kan Audials Vision reducere korn og andre støjartefakter, hvilket gør gamle videoer tydeligere. Det kan tilføje mellembilleder for at generere en jævnere videoafspilning. Derudover er det designet med en ansigtsgendannelsesfunktion til at forbedre ansigtsdetaljer præcist. I øjeblikket er Audials Vision kun tilgængelig for Windows-brugere.

Audials Version AI Video Restoration Tool

FORDELE

  • Den AI-baserede avancerede videogendannelsesmulighed forbedrer kvaliteten og skarpheden betydeligt.
  • Et fantastisk værktøj til ansigtsrestaurering, der præcist rekonstruerer ansigtsdetaljer.
  • Interpolation kan forbedre afspilningsjævnheden og generere bedre bevægelsesrealisme.
  • Et par forskellige AI-muligheder er inkluderet til støjreduktion eller farveforbedring.

ULEMPER

  • Kun tilgængelig til Windows.
  • En læringskurve for nye brugere.
  • Behandlingstiden vil variere afhængigt af filstørrelsen.

AVCLabs Video Enhancer AI – Bedst til professionel AI-videogendannelse

AVCLabs Video Enhancer AI er specielt designet til at skalere videoer til højere opløsninger, helt op til 8K. Den udnytter avanceret kunstig intelligens til at forbedre klarheden og kvaliteten af ​​dine videoer. AVCLabs giver dig mulighed for at reducere støj, forbedre ansigtsdetaljer, tilpasse farver og udføre andre forbedringer for at gendanne gamle videoer. Du kan starte med den gratis version for at prøve den, før du køber den.

Avclabs Video Enhancer AI Old Video Restoration

FORDELE

  • Leveres med moderne AI-videogendannelsesteknologi, der reparerer manglende detaljer i gamle eller beskadigede videoer.
  • Har batchbehandling, så flere videoer kan behandles på samme tid, hvilket sparer dig tid og kræfter.
  • Har fleksible outputindstillinger såsom billedhastighed, format og opløsning.
  • Fungerer effektivt med SD- og HD-videoer og giver samtidig konsekvent forbedrede resultater.

ULEMPER

  • En relativt avanceret GPU er nødvendig for hurtigere renderingshastigheder.
  • Brugerfladen kan være lidt overvældende for en almindelig bruger.
  • Gratisversionen har begrænset eksport, men den giver mulighed for solide forhåndsvisninger af resultater i fuld kvalitet før køb.

Vidnoz AI Video Enhancer – Bedst til hurtig og billig AI-videogendannelse online

Vidnoz AI Video Enhancer er et webbaseret værktøj, der bruger kunstig intelligens til at forbedre kvaliteten af ​​gamle videoer og gendanne deres detaljer. Det kan håndtere almindelige problemer som støj, sløring, lav opløsning og farvefalmning. Sammenlignet med professionel AI-videogendannelsessoftware er Vidnoz relativt budgetvenlig.

Vidnoz AI-videoforbedring

FORDELE

  • Det er fuldstændig online, kræver ingen installationer, velegnet til brugere, der søger hurtig og nem gendannelse.
  • Den understøtter en bred vifte af filformater og er kompatibel med de fleste webbrowsere.
  • Den udnytter hurtigt en AI-autoforbedringsfunktion, hvilket reducerer manuel redigering under gendannelse af billeder.
  • Softwaren er let, brugervenlig og velegnet til mindre opgaver og sociale medier.

ULEMPER

  • En internetforbindelse er påkrævet.
  • Mangler avancerede tilpasningsværktøjer.
  • Der gælder begrænsninger for filstørrelse og upload.

Filmora – Bedst for begyndere, der søger nem og hurtig AI-videogendannelse

Filmoras AI-videogendannelses- og forbedringsværktøjer er bygget til brugervenlighed, hvilket har bidraget til dens position som et populært valg for videoredigerere. Disse funktioner giver dig mulighed for at gendanne en videooptagelse i dårlig kvalitet eller en, der er forringet, samt forbedre videoer med klare billeder, lysjusteringer og støjfjerning. Filmora giver dig trygheden og roen til at gendanne, omarbejde og forbedre dine videoklip. Dens enkle, intuitive træk-og-slip-grænseflade er et naturligt udgangspunkt for alle, der er nye inden for videoredigering, og som ikke ønsker at investere timer i læring. Derudover understøtter Filmora mange formater og giver forhåndsvisninger i realtid, mens du redigerer din film, hvilket forbedrer brugerens muligheder og tryghed.

Filmora AI-videoforbedring

FORDELE

  • Begyndervenlig brugerflade med AI-værktøjer, der forenkler restaureringsopgaver.
  • Foreslår indbyggede funktioner til farvekorrektion, stabilisering og lydreparation.
  • Hurtig eksport- og renderingshastighed for en problemfri arbejdsgang.
  • Regelmæssigt opdateret med nye AI-effekter og forudindstillinger for gendannelse.

ULEMPER

  • Der er et vandmærke på gratisversionen.
  • Begrænset manuel kontrol til restaurering på professionelt niveau.
  • Yderligere downloads er nødvendige for visse sofistikerede AI-effekter.

UniFab Video Upscaler AI – Bedst til restaurering og opskalering af AI-video i høj opløsning

UniFab Video Upscaler AI er et avanceret værktøj baseret på deep learning til gendannelse og forbedring af videoer. Dets avancerede tilbud er muligheden for at opskalere ældre eller "kornede" eller lavopløsningsvideoer til en opløsning på 4K eller endda 8K! Som computersoftware bruger UniFab Video Upscaler AI også øget AI til at skærpe kantdetaljer, forbedre farveskarpheden og reducere støj for en samlet naturlig og realistisk effekt. UniFab Video Upscaler AI-softwaren bruger et intuitivt, grundlæggende design, der giver brugeren mulighed for nemt at uploade deres filer, lade den professionelle software vælge forbedringstilstand og endda se en scanning, efter den har analyseret videoindholdet for at identificere applikationer. UniFab Video Upscaler AI er designet til brugere, der ønsker forbedringer af prosumer-kvalitet uden at være bundet til anden avanceret postproduktionssoftware til output.

Unifab Video Upscaler AI-forstærker

FORDELE

  • Bruger kraftfulde AI-modeller, der er optimeret til gendannelse og opskalering til 4K/8K.
  • Batchbehandling er tilgængelig for flere videoer på én gang.
  • Tilbyder brugerdefinerede forbedringsindstillinger for bedre kontrol over resultaterne.
  • Understøtter en lang række eksportopløsninger og inputformater.

ULEMPER

  • For hurtigere rendering er en kraftig GPU nødvendig.
  • Prøveversionens eksporttid er begrænset.
  • Selvom Windows-brugere har fuld funktionalitet, har macOS-brugere endnu ikke adgang til den.

DaVinci Resolve – Bedst til professionel AI-videogendannelse og farvekorrektion

DaVinci Resolve er et komplet program til videoredigering og farvegradering, der bruges af branchefolk inden for film og tv. Det tilbyder avancerede AI-værktøjer under sin Neural Engine, som effektivt hjælper med videogendannelse for at fjerne støj, stabilisere rystede optagelser eller forbedre detaljer i et kornet klip. Kraftfulde farvekorrektioner, bevægelsessporing og ansigtsforbedring gør dette program til en fantastisk løsning til at gendanne gamle eller beskadigede optagelser med filmisk appel.

Davinci Resolve AI Video Enhancer

FORDELE

  • Tilbyder førsteklasses AI-software til korrektion, forbedring og gendannelse.
  • Giver fuld redigering, farvelægning og lydmixning i et enkelt program.
  • Regelmæssige opdateringer holder softwaren hurtig og opdateret.
  • Gratisversionen har effektive værktøjer til at udføre de fleste restaureringsopgaver.

ULEMPER

  • Har et stort sæt funktioner, der gør det svært for nye brugere at lære.
  • Kræver mange systemressourcer for at behandle AI-data problemfrit.
  • Kun Studio-versionen (betalt) har visse sofistikerede restaureringsværktøjer.

Del 3. Sådan gendannes en gammel video med AI

Du kan sammenligne nøglefunktionerne i de fem anbefalede AI-videoforbedringsprogrammer ovenfor og derefter vælge den, du vil bruge til at gendanne dine gamle videoer. Denne del bruger den brugervenlige VidHex som et eksempel for at vise dig, hvordan du gendanner gamle videoer ved hjælp af AI.

Gratis downloadTil Windows

Sikkert100 % sikker. Ingen annoncer.

Gratis downloadTil Windows

Sikkert100 % sikker. Ingen annoncer.

Trin 1
Download og åbn den introducerede AI-videogendannelsessoftware. Den tilbyder adskillige værktøjer, som du kan bruge til at udføre relaterede forbedringshandlinger, såsom Video Enhancer, Sort/hvid-farvning, SDR til HDR, farveforbedring, billedinterpolation, videostøjreduktion og mere. For at reparere og gendanne en gammel video kan du starte med dens Video Enhancer.
Vidhex-grænseflade
Trin 2
Importer den gamle video, du vil gendanne og forbedre. Vælg en AI-model og opskaleringstype for at forbedre kvaliteten.
Vidhex Valg af Model.
Trin 3
For at øge opløsningen på gamle optagelser med forbedret kvalitet kan du blot vælge 2x eller 4x. I dette trin vil AI'en analysere kildedataene og intelligent generere billeder for at producere en mere detaljeret og jævnere video. Derudover justerer den automatisk farve, lysstyrke, farvetone, mætning og mere for at optimere hele den visuelle effekt.
Vidhex opskaleret opløsning
Trin 4
Tjek den gendannede video ved at klikke på knappen Forhåndsvisning. Når du er tilfreds med den gendannede video, skal du indstille outputindstillingerne efter behov og derefter klikke på knappen Eksporter fuld video.
Vidhex-forhåndsvisningstilstand

Del 4. Ofte stillede spørgsmål om AI-videogendannelse

Kan man reparere gamle videoer og remastere dem til 4K-kvalitet?

Mange kraftfulde editorer er tilgængelige for at hjælpe dig med at reparere gamle videoer og forbedre videokvaliteten, især disse avancerede AI-drevne værktøjer. De er afhængige af moderne redigerings- og forbedringsteknologier for at forbedre gamle videoer betydeligt. Der er dog begrænsninger ved at remastere deres kvalitet til 4K. Den originale videokvalitet, aktuelle skadesforhold (såsom støj, farveforringelse og ridser), den hardware og software, du bruger, og andre faktorer vil påvirke de endelige reparationsresultater. AI-værktøjer som Filmai kan opskalere videoer til højere opløsninger, herunder 4K, reducere korn og støj, gendanne falmede eller unøjagtige farver og udføre andre handlinger for effektivt at forbedre videokvaliteten.

Kan AI rydde op i gamle videoer?

Ja, AI kan hjælpe dig med at rydde op i dine gamle videoer og forbedre deres kvalitet. Som nævnt ovenfor kan mange AI-drevne videoforbedringsprogrammer, såsom Filmai, forbedre den samlede kvalitet af gamle, forringede optagelser betydeligt. AI kan fjerne baggrundsstøj, øge opløsningen, stabilisere kamerarystelser, korrigere farve og lysstyrke og fjerne slørede dele af en video. AI-algoritmer kan intelligent analysere videoer billede for billede og derefter foretage relaterede forbedringer.

Kan Adobe Premiere Pro gendanne gamle videoer?

Adobe Premiere Pro er designet med en række almindeligt anvendte redigeringsfunktioner til videoredigering. Det er ikke primært designet til videogendannelse. Det giver dig dog mulighed for nemt at reducere kamerarystelser, fjern videostøjog juster farver, kontrast og lysstyrke. Du kan manuelt forbedre kvaliteten af ​​dine gamle videoer ved hjælp af disse funktioner.

Konklusion

Du vil have den gendannede video til forskellige formål. Det gode er, at mange AI-drevne værktøjer forenkler videogendannelsesprocessen. Du kan vælge de værktøjer, der bedst opfylder dine specifikke behov og dit budget, og derefter starte. AI-videogendannelse med lethed. Når du har med værdifulde gamle videoer at gøre, skal du altid først lave en sikkerhedskopi.

Disqus-ikonEfterlad din kommentar og deltag i vores diskussion
VidHex videoforbedring kasse

VidHex er en AI-drevet videoforbedringsprogram, der skalerer, fjerner støj, farvelægger, stabiliserer og forbedrer videokvaliteten med ét klik.

Gratis downloadTil Windows

Sikkert100 % sikker. Ingen annoncer.

Gratis downloadTil Windows

Sikkert100 % sikker. Ingen annoncer.

Tilbage til toppen